¤ۣۜ..¤ İlteriş Türkçü Turancı Otağı ¤ۣۜ..¤
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kimdir bu Atsız?

Kimdir bu Atsız? Empty Kimdir bu Atsız?

Mesaj tarafından GökBörü Ptsi 6 Ekim 2014 - 5:26

Kimdir bu Atsız?
Belki nedir bu Atsız demeliyim? çünkü bir insan olduğu kadar da bir olaydır.
Kimdir bu Atsız? 2rc1n35
Öyle propagandası, reklamı yapılmadığı halde nesillerce tanınıyor, seviliyor, sayılıyor. “beğ”siz, “ata”sız anılmıyor. işte çoğu akademisyen on dokuz genç kalem, bir araya gelip hakkında bu kitabı yazıyor. bu da bir hadise!

Tarihçi olduğu için mi? daha önemli tarihçilerimiz var. Hepsini sayar, göçmüşleri rahmetle anarız. Fakat hiç birine karşı bu ihtiramı gözlemedik. Romancılığından mı? nice romancılarımız var. onları da sever ve sayarız. ama –korkut ata hâriç— hiçbirine böyle hitap edilmedi.

Fikir adamlığı mı? ciddi bir fikir adamıdır ama Ziya Gökalp’tan daha önemli bir fikir adamı değildir herhalde. (fikir adamlarını bir çizgiye yerleştirip mukayese etmenin yanlışlığının farkındayım, özür dilerim...)

Onu candan sevenler, onu derin saygıyla ananlar fikirlerinin tamamına da katılıyor değiller. Ben de tam onun bulunduğu noktada değilim. Bu kitaptaki yazılar da öyle. Zaten kendi hesabıma kitaptaki yazılardan bazısını “sol sapma”, bazısını da “sağ sapma” diye nitelendirdim. ama çoğunu değil. belki atsız beğ de öyle yapardı. belki benim şu yazdıklarımı da... fakat şüphe etmediğimiz bir nokta var: onu çok çok seviyoruz ve yıllar ardından gerçekten derin hürmetle anıyoruz.

Şairliğinden mi? kısa bir zaman önce, bir toplantıda genç bir hanım, “atsız beğ’in şiirleri beni çok etkiliyor. sizce de büyük bir şair mi?” diye sordu. Sözün bir yerinden girerek, “Atsız beğ, arada sırada şiir de yazan bir fikir adamı ve romancıdır” diye kanaatimi söyledim. Atsız ata, zirvedeki bir şair değildi muhakkak. Salonda bulunan edebiyat hocamız da beni tasdik etti.

Sonra, günlerce vicdan azabı çektim. Çünkü aslında soruyu soran gencin duygularını paylaşıyordum. O şiirler beni de ta yüreğimden etkiliyordu. Şaheser değildiler ama öyleydi işte: birçok şaheserden daha etkiliydiler..."

PROF. DR. İSKENDER ÖKSÜZ
"Vaktiyle Bir Atsız Varmış" kitabından
GökBörü
GökBörü
.::Tengri::.

.::Tengri::.

Kimdir bu Atsız? Azerba10
Kimdir bu Atsız? Gencat10
Kimdir bu Atsız? Pro10
Yaş Yaş : 43
Cinsiyet Cinsiyet : Erkek
Nerden Nerden : Azerbaycan
Lakap Lakap : kaan
Doğum Tarihi Doğum Tarihi : 13/09/80
 Atsız´ın hangi kitaplarını okudunuz? Atsız´ın hangi kitaplarını okudunuz? : Türk Ülküsü
İletiler: İletiler: : 1035
Üyelik Tarihi Üyelik Tarihi : 16/06/11
Kimdir bu Atsız? Pro1010
Kimdir bu Atsız? 617300
Kimdir bu Atsız? Ile10

https://www.teknoloji-gunlugu.com/

- Similar topics