¤ۣۜ..¤ İlteriş Türkçü Turancı Otağı ¤ۣۜ..¤
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İşçilerin 'kıdem tazminatı' hakkını yok edeceğiz

İşçilerin 'kıdem tazminatı' hakkını yok edeceğiz Empty İşçilerin 'kıdem tazminatı' hakkını yok edeceğiz

Mesaj tarafından İlteriş Kağan Paz 31 Ocak 2016 - 18:52

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'nun "Kıdem tazminatı yükü yüzünden çalışanını işten çıkaramayan işverene de kolaylık sağlanacak“ ifadelerini kullandığı "kıdem tazminatı fonu" ile ilgili açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kıdem tazminatının işçilerin elinden alınacağına dair söz verdi.

İstanbul Sanayi Odası'nın Tepebaşı'ndaki yönetim binasında düzenlenen Aylık Olağan Meclis Toplantısı'na katılan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, sanayicilerin sorularını yanıtladı. Bozdağ, hükümetin Kıdem Tazminatı Fonu'nu hayata geçireceğini söyledi.

İş Mahkemeleri'nin sürekli çalışanlar lehinde karar verdiğini iddia ederek şikayet eden bir patrona yanıt veren Bozdağ, iş mahkemelerinde meslekten olmayan hakimlerin görevlendirilmesine ilişkin bir taslak üzerinde çalıştıklarını söyledi. Bozdağ, "Hakimler, verdikleri kararlarda, kabul ötesinde hak ve hakkaniyet neyse onun gereğini yapmalıdır. Şu anda bizim yasalarımız bu konuda işçi lehine veyahut da işveren aleyhine yorum yapma konusunda ne hakime ne de başka birine yetki vermemektedir. Sadece hakkı tespit edip, sahibine teslim etmesi konusunda düzenlemeler vardır" dedi.

Bozdağ, "Öncelikle iş mahkemeleri, ticaret mahkemeleri ve tüketici mahkemelerinde meslekten olmayan hakimlerin görevlendirilmesidir. Şu anda bu konuda Anayasa'da bir engel var. Eğer yeni Anayasa çalışmaları elverirse, meslekten olmayan hakimleri, bu mahkemelerde görevlendirme imkanı bulabildiğimizde, dosyaların bilirkişiye gitmesi de ortadan kalkacaktır. İş mahkemesinde işçi temsilcisi de var, işveren temsilcisi de var. Zaten oy çokluğuyla karar çıkıyor. Herkes oturulur, dinlenir, karar verilebilir. Türkiye bunu yapabilecek imkana sahiptir. Maalesef Anayasal engelimiz var. Anayasanın ilgili maddesinin değiştirilmesini hedefliyoruz. Yeni Anayasa içerisinde inşallah olur. Eğer yeni Anayasa konusu hayata geçmezse bile, bunu biz hayata geçirmek için her türlü girişimi yapacağımızı buradan ifade etmek isterim" diye konuştu.

Kıdem ve İhbar Tazminatı konusunda yöneltilen bir soruya da yanıt veren Bakan Bozdağ, kıdem tazminatının işçiler için büyük sorun olduğunu iddia ederek "Burada ben Türkiye'deki sendikaların kıdem tazminatı fonuna neden karşı çıktıklarını hâlâ anlamış değilim. İşçinin menfaatine yüzde bin, yüzde milyon olan bir düzene niye karşı çıkıyorlar anlamış değilim" ifadelerini kullandı.

İşçinin kıdem ya da ihbar tazminatı alamadığı zaman mahkemeye gittiğini hatırlatan Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: "Aylarca yargılamalar sürüyor. Yargıtay dosyayı onaylıyor. Ondan sonra geliyor. Şirket ortada yok. Parayı tahsil edebiliyor mu Yok. Türkiye'de mahkeme yoluyla kıdem ve ihbar tazminatı tahsil oranı tamamıyla işçilerin aleyhinedir. Hükümet olarak biz diyoruz ki, fon kuralım. Fonda parası yatsın. Yarın işyerinden ayrıldı, gitsin hesabından parasını çeksin. Ne mahkemeye gitsin ne avukata gitsin. Ne işveren 'Ne olacak' diye kaygı duysun ne de işçi kaygı duysun. Böylesine, herkesin menfaatine olan bir düzen kurulmak isteniyor ama Türkiye'de sendikalar, 'Biz yeri göğü yıkarız' diye konuşabiliyorlar. Ben buradan işçi kardeşlerime diyorum ki, kıdem tazminatına karşı çıkan sendikalarınıza söyleyin, 'Benim yararıma olan şeye niye karşı çıkıyorsun' Bana sendikalar lütfen anlatsınlar. Hükümetin önerdiği kıdem tazminatı fonunun hangi önerisinin, hangi harfi, hangi virgülü işçinin aleyhinedir İşçinin lehine olan bir şeye sendika karşı çıkabiliyor.

Bozdağ, "Yüzde 100 işçinin lehine olan bir şeyi hayata geçirmeyi maalesef başaramadık. İnşallah yeni dönemde hükümetimiz atması gereken adımı atacak, işçilerimizin de, işverenlerimizin de hukukunu koruyacak, kıdem tazminatı fonunu hayata geçirecektir" dedi.
İlteriş Kağan
İlteriş Kağan
Yazışmalık Yöneticisi

Yazışmalık Yöneticisi

İşçilerin 'kıdem tazminatı' hakkını yok edeceğiz Turkey10
İşçilerin 'kıdem tazminatı' hakkını yok edeceğiz Gencat10
İşçilerin 'kıdem tazminatı' hakkını yok edeceğiz Pro10
Yaş Yaş : 42
Cinsiyet Cinsiyet : Erkek
Nerden Nerden : Turan
Lakap Lakap : ©ﻕΞתς яΞiS
Doğum Tarihi Doğum Tarihi : 01/10/81
 Atsız´ın hangi kitaplarını okudunuz? Atsız´ın hangi kitaplarını okudunuz? : Hepsini Okudum
İletiler: İletiler: : 5563
Üyelik Tarihi Üyelik Tarihi : 06/01/09
İşçilerin 'kıdem tazminatı' hakkını yok edeceğiz Pro1010
İşçilerin 'kıdem tazminatı' hakkını yok edeceğiz 290407

İşçilerin 'kıdem tazminatı' hakkını yok edeceğiz Ile10

https://ilteris.forum.st/

- Similar topics