¤ۣۜ..¤ İlteriş Türkçü Turancı Otağı ¤ۣۜ..¤
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tsk'dan Atatürk yayını

ok Tsk'dan Atatürk yayını

Mesaj tarafından İlteriş Kağan Ptsi 11 Şub. 2013 - 9:05

TSK'DAN ATATÜRK YAYINI
Tsk'dan Atatürk yayını 53567210
TSK, Başbuğ Atatürk için "özel" ÖRÜTBAĞ YAYINI hazırladı. Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel'in talimatıyla hazırlanan "Atatürk Köşesi"nde, çarpıcı ayrıntılara yer verildi.

BİLİNMEYEN DETAYLAR

Genelkurmay Başkanlığı ATASE (Askeri Tarih ve Stratejik Etüt) Daire Başkanlığı ATAREM (Atatürk Araştırma ve Eğitim Merkezi) tarafından hazırlanan Atatürk'ten anektodlar bölümünde, fazla bilinmeyen çarpıcı olaylar yer alıyor.

SUİKASTÇIYLA KARŞI KARŞIYA

İzmir'de hazırlanan o alçakça suikastin ortaya çıkarılmasından sonra, bir gün bize Atatürk şu olayı anlatmıştı: "Ziya Hurşit'in beni öldürmek için görevlendirdiği iki zavallı vardı. Sorguları yapıldıktan sonra bunlardan birisini yanıma çağırdım. Odada kimse yoktu. Kendisine sordum:

- Mustafa Kemal'i öldürecekmişsin, öyle mi?

- Evet! dedi.

- Ben gene sordum: Mustafa Kemal, ne yapmış ki onu öldürecektin?

- Fena bir adammış da... Memlekete çok fenalık yapmış!... Sonra, bize onu öldürmek için para da vereceklerdi!...

- Sen Mustafa Kemal'i tanıyor musun?

- Hayır!

- Tanımadığın bir adamı nasıl öldürecektin?...

- Geçerken işaret edecekler, "Mustafa Kemal, işte budur!" diyeceklerdi. Biz de öldürecektik.

O zaman cebimden tabancamı çıkararak kendisine uzattım: Mustafa Kemal benim!... Haydi, al eline tabancayı öldür!... dedim. Adam, benden bu yanıtı alınca, yıldırımla vurulmuş gibi oldu. Bir müddet şaşkın yüzüme baktıktan sonra, diz üstü kapanarak hüngür hüngür ağlamaya başladı.

HAKARET EDEN KÖYLÜ

Atatürk'e hakaretten sanık bir köylü hakkında kovuşturma yapılıyordu. Durumu ATA'ya arz ettiler: Mahkemeye veriyoruz, dediler, size küfür etmiş. Atatürk sordu: Ben ne yapmışım ona?

Soruşturma evrakını inceleyenler açıkladılar:

Gazete kâğıdı ile sardığı sigarayı yakarken kâğıt tutuşmuş da ondan. Atatürk'e bunu söyleyen bir bakandır. ATA sormuş:

- Siz hiç gazete kağıdı ile sigara içtiniz mi?

- Hayır...

- Ben Trablus'ta iken içmiştim. Pek berbat şey. Köylü bana az küfretmiş. Siz bunun için mahkemeye vereceğinize, ona insan gibi sigara içmeyi sağlayınız.

Yayında ayrıca Sesli Nutuk, Milli Mücadele Dönemi Komutanları'nın yanısıra Atatürk'ün önemli sözleri de yer alıyor.

http://uyg.tsk.tr/ataturk/ataturk.asp
İlteriş Kağan
İlteriş Kağan
Yazışmalık Yöneticisi

Yazışmalık Yöneticisi

Tsk'dan Atatürk yayını Turkey10
Tsk'dan Atatürk yayını Gencat10
Tsk'dan Atatürk yayını Pro10
Yaş Yaş : 42
Cinsiyet Cinsiyet : Erkek
Nerden Nerden : Turan
Lakap Lakap : ©ﻕΞתς яΞiS
Doğum Tarihi Doğum Tarihi : 01/10/81
 Atsız´ın hangi kitaplarını okudunuz? Atsız´ın hangi kitaplarını okudunuz? : Hepsini Okudum
İletiler: İletiler: : 5563
Üyelik Tarihi Üyelik Tarihi : 06/01/09
Tsk'dan Atatürk yayını Pro1010
Tsk'dan Atatürk yayını 290407

Tsk'dan Atatürk yayını Ile10

https://ilteris.forum.st/

- Similar topics