¤ۣۜ..¤ İlteriş Türkçü Turancı Otağı ¤ۣۜ..¤
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Timuçin ve Camuka'nın Arkadaşlığı

Timuçin ve Camuka'nın Arkadaşlığı Empty Timuçin ve Camuka'nın Arkadaşlığı

Mesaj tarafından İlteriş Kağan C.tesi 15 Kas. 2014 - 6:26

Timuçin ve Camuka'nın Arkadaşlığı

Camuka ile Cengiz Han'ın yaşları aynıdır. Camuka, daha genç bir savaşçıyken kendi kabilesi olan Cacirat kabilesinin lideri olmuştur. O dönemde o kadar kuvvetlidir ki, ihtiyaç duyulduğunda savaşa gönderecek 20 bin kişilik savaş gücünü kolayca ortaya koyabilmektedir. Onların dostluğunun nerede başladığı fazla bilinmemekte, ama birbirlerine nasıl düşman haline geldikleri efsane halini almıştır.

Çeşitli söylentilere göre, Cengiz Han ve Camuka birbirleri ile tanıştıklarında ikisi de 11 yaşındadır. Bulundukları bölgede bulunan Onan nehri kıyısında birlikte oyunlar oynamışlardır. O dönemde kan kardeşi olduklarına dair rivayetler bulunmaktadır.

Sonrasında ise yedi sene boyunca birbirleri ile görüşemeden yaşamak zorunda kalmışlardır. Karısının kaçırılmasının ardından Camuka, onun kurtarılması için Cengiz Han'a yardım etmiştir. Bir dönem ikisi arasına içeriği belli olmayan bir tartışma geçmiş ve iki kan kardeş birbirlerine düşman kesilmiştir.

Camuka, Cengiz Han'ı şu sözlerle anlatmıştı:

"Dostum, Cengiz Han'ın insan etiyle beslenen ve zincirlenmiş dört tane köpeği vardır. Bu dört köpeğin alınları bakırdan yapılmıştır. Burunları birer kılıç gibidir. Çiğ et yerler, rüzgarda uçarlar. Şimdi onlar atık zincirlerinden boşandılar, önlerinde kimse duramaz." Camuka'nın düşmanı Cengiz han'ı övmesi Tayan Han'ın canını sıkmıştı. Bu da Cengiz Han ile girdikleri çatışmayıkaybetmelerine neden olmuştur.

Camuka, yakaladığı Timuçin'in komutanlarını kaynar suda haşlatarak öldürmüştür. Kaybettiği savaşın ardından Timuçin, doğuya kaçar ve bir süre dağlarda kaçak olarak yaşamak zorunda kalır. Bu sırada keskin zekasını ve liderlik gücünü de kullanarak yeni bir ordu düzenler ve bir kez daha Camuka'nın karşısına çıkar. Bu kez kazanan Cengiz Han olur. Kaçan ise Camuka'dır. İki taraf arasında birkaç kez şiddetli çarpışmalar oldu ve sonunda kaybeden Camuka ve ordusu olmuştu.

Camuka'nın iki komutanı Camuka'yı tutuklayarak Cengiz Han'a götürür. Cengiz Han ise ihanetlerinden dolayı Camuka'nın komutanlarını idam ettirir. Camuka, Temüçin'e bu şekilde esir düşmüştü.

Timuçin, eski silah arkadaşını tekrar kazanmak ve onunla barışmak istiyordu. Camuka, Temüçin'in uzattığı dostluk elini kabul etmedi. Onurlu bir şekilde, kanının akıtılmadan öldürülmesini istedi.

Camuka yanlışının artık farkına varmıştı ve şunları söyledi:

"Çocukluğumuz çok güzeldi. Birlikte aynı çadırın içinde, aynı yorganın altında yatmıştık. Fitne ve fesada uğradık, aramıza girenler bizi birbirimize düşman etti. Birbirimize ağır sözler söyledik, ben kaybeden, sen kazanan oldun. Herkesi kendine tabi ettin ve hanlığı kazanan sen oldun. Benim dostluğum sana fayda getirmez. Ailem beni ben küçükken bırakıp gitmişti. Bir kardeşim yoktu. Karım geveze biriydi. Dostlarım güvenilir değildi. Bana iyilik yap ve kansız bir ölüm getir. Eğer beni canlı bırakırsan, gelecekte önüne bir engel olarak çıkarım. Yaşamam sana zarardan başka bir şey getirmez."

Cengiz Han, Camuka'nın sözlerine çok üzülmüştü. Onun isteğini kabul etmek zorunda kalmıştı. Camuka onun için hem en büyük dost hem de en onurlu düşman olmuştur.

Bu sırada Naymanlara destek veren Merkit kabileleri de Temüçin'in komutanlarından Sübüdey Noyan tarafından yenildi ve tamamı yok edildi. Bu başarının ardından Sübüdey Noyan, Temüçin'in en değerli komutanı olmuştur. Son olarak Naymanların da ortadan kaldırılması ile Moğolistan da artık tek askeri ve siyasi güç olarak Temüçin kalmıştı ve böylece Moğol İmparatorluğunun lideri oldu. Bütün birlikler bir araya geldi ve Moğollar adı altında birleşti.

Kaynakça
Kitap: CENGİZ HAN
Yazar: Mehmet F. Tufan
İlteriş Kağan
İlteriş Kağan
Yazışmalık Yöneticisi

Yazışmalık Yöneticisi

Timuçin ve Camuka'nın Arkadaşlığı Turkey10
Timuçin ve Camuka'nın Arkadaşlığı Gencat10
Timuçin ve Camuka'nın Arkadaşlığı Pro10
Yaş Yaş : 42
Cinsiyet Cinsiyet : Erkek
Nerden Nerden : Turan
Lakap Lakap : ©ﻕΞתς яΞiS
Doğum Tarihi Doğum Tarihi : 01/10/81
 Atsız´ın hangi kitaplarını okudunuz? Atsız´ın hangi kitaplarını okudunuz? : Hepsini Okudum
İletiler: İletiler: : 5563
Üyelik Tarihi Üyelik Tarihi : 06/01/09
Timuçin ve Camuka'nın Arkadaşlığı Pro1010
Timuçin ve Camuka'nın Arkadaşlığı 290407

Timuçin ve Camuka'nın Arkadaşlığı Ile10

https://ilteris.forum.st/

- Similar topics