¤ۣۜ..¤ İlteriş Türkçü Turancı Otağı ¤ۣۜ..¤
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

30 bin yabancı İngilizce hocası "misyoner öğretmen

kızgın 30 bin yabancı İngilizce hocası "misyoner öğretmen

Mesaj tarafından GökBörü Paz 29 Ocak 2012 - 21:01

Milli Eğitim Bakanlığı'nın alacağı 30 bin yabancı İngilizce hocası "misyoner öğretmen" tehlikesini gündeme getirdi.

Dinlerarası diyalogu yaymayı hedefleyen Comenius Projesi kapsamında ana dili İngilizce olan 40 bin öğretmen Türkiye’ye getirilip, okullarda istihdam edilecek
30 bin yabancı İngilizce hocası "misyoner öğretmen  Misyoner
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), İngilizce öğretiminde yeni bir sisteme geçmeye hazırlanıyor. “Yabancı Dil Öğretiminin Geliştirilmesi Projesi” adı verilen uygulama Avrupa Birliği’nin (AB) “Leonardo Da Vinci ve Comenius” eğitim programları kapsamında ortaya konuldu. Bakanlık, yurtdışından ana dili İngilizce olan öğretmenler getirilmesinden okullarda “English cafe”ler açmaya, popüler çizgi filmlerin ve programların televizyonlarda altyazılı yayınlanmasından, okullara eğitim setleri dağıtmaya kadar okul öncesini de kapsayacak şekilde bir dizi yeni uygulamayı gelecek eğitim-öğretim yılından itibaren başlatacak. Söz konusu proje 5 yıl süreli ve yaklaşık 1,5 milyar TL’ye mal olacak. Projede 4 yıl içinde her yıl 10 bin olmak üzere toplam 40 bin anadili İngilizce olan yabancı İngilizce öğretmeni alınması, okullarda hafta sonu ve yaz tatillerinde yabancı ve Türk İngilizce öğretmenlerinin birlikte çalışacağı faaliyetler düzenlenmesi” öngörülüyor.

Comenius Projesi uygulanıyor
Projenin hazırlıklarını yürüten MEB Projeler Koordinasyon Merkezi Başkanı Ünal Akyüz, projenin, öğretmenlerin barınma kolaylığı açısından öncelikle büyükşehirlerde pilot olarak başlayacağını bildirdi. Bu sistemin şu anda Türkiye’de bazı özel okullarda uygulandığını anlatan Akyüz, “Birçok özel okulumuz, yabancı eğitim veren okullarımız bunu zaten yapıyorlar. Şu anda Diyarbakır’da, Mardin’de iki okulumuz Comenius Projesi çerçevesinde iki yabancı öğretmen istihdam etmiş durumda. Bizim toplumumuz da buna çok açık” şeklinde konuştu.

Dinler arası diyalog programı
Comenius Projesi yeni değil. 2008 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nca İmam Hatip liselerine bir yazı yazılmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü İrfan Aycan’ın imzasıyla gönderilen bu yazıda, İmam Hatip Liselerinin din öğretimi açısından AB’nin “Leonardo Da Vinci ve Comenius” programlarından yararlanabileceği belirtilmişti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın söz konusu yetkilisi açıklamasında “Lonardo Da Vinci ve Comenius” programları ile kültürler arası diyalog çalışmalarının desteklendiğini ifade etmişti. Yani bu projeyle “diyalogcu” nesiller yetiştirilmesi hedefleniyor.
Avrupa Birliği mi fonluyor?

MEB Projeler Koordinasyon Merkezi Başkanı Ünal Akyüz yaptığı açıklamada gelecek öğretmenlerin maaşlarının nasıl karşılanacağı konusunda, “Projenin bu kısmı zaten başka bir fondan karşılanacak” dedi. Avrupa Birliği’nin Comenius Programını uygulatabilmek için kesenin ağzını sonuna kadar açtığı biliniyor. AB, 2008 yılında “Lonardo Da Vinci ve Comenius” programları için toplam 70 milyon Euro bütçe ayırmıştı. AB, 2013 yılına kadar ise bu diyalog projesi için 560 milyon Euro hibe etmeyi planlıyor.
Misyonerlik meşru hale gelecek

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanvekili ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, hafta başında yaptığı açıklamada 1960’lı yılların sonunda ABD’den birçok öğretmenin gönüllü olarak Türkiye’ye geldiğini, ancak bunun eğitimimize hiçbir faydası olmadığı söyledi. Koncuk, bu öğretmenlerin Türkiye’de misyonerlik faaliyetlerinde bulunduğunu, böyle bir projenin uygulanması halinde Türkiye’de misyonerliğin meşru hale gelmesinin hükümet eliyle sağlanacağını söyledi.
YENİ MESAJ

http://tarafsizhaber.blogspot.com/2012/01/30-bin-yabanc-ingilizce-hocas-misyoner.html
GökBörü
GökBörü
.::Tengri::.

.::Tengri::.

30 bin yabancı İngilizce hocası "misyoner öğretmen  Azerba10
30 bin yabancı İngilizce hocası "misyoner öğretmen  Gencat10
30 bin yabancı İngilizce hocası "misyoner öğretmen  Pro10
Yaş Yaş : 44
Cinsiyet Cinsiyet : Erkek
Nerden Nerden : Azerbaycan
Lakap Lakap : kaan
Doğum Tarihi Doğum Tarihi : 13/09/80
 Atsız´ın hangi kitaplarını okudunuz? Atsız´ın hangi kitaplarını okudunuz? : Türk Ülküsü
İletiler: İletiler: : 1035
Üyelik Tarihi Üyelik Tarihi : 16/06/11
30 bin yabancı İngilizce hocası "misyoner öğretmen  Pro1010
30 bin yabancı İngilizce hocası "misyoner öğretmen  617300
30 bin yabancı İngilizce hocası "misyoner öğretmen  Ile10

https://www.teknoloji-gunlugu.com/

- Similar topics