¤ۣۜ..¤ İlteriş Türkçü Turancı Otağı ¤ۣۜ..¤
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Neden Ilk Yardim

Neden Ilk Yardim Empty Neden Ilk Yardim

Mesaj tarafından İlteriş Kağan C.tesi 28 Şub. 2009 - 7:53

Türkiye'de 1996 yılında 346.228 trafik kazası olmuş. Bu kazalarda 5.347 kişi hayatını kaybetmiştir. 111.059 kişi yaralanmış. Ölümlerin yaklaşık %50 si taşıma sırasında olmuş. Türkiye de her yıl trafik kazaları sonucu yaklaşık 6.000-6500 kişi olay yerinde ölmekte,150.000 kişi yaralanmaktadır. Kalıcı sakatlanmaların ve ölümlerin büyük çoğunluğu panik ve kargaşanın hakim olduğu ilk dakikalarda ve yanlış müdahale ve karga tulumba taşıma sırasında gerçekleşmektedir.

İlkyardım bilinciyle bu durumun büyük ölçüde düzeltilebilir.ölüm ve sakatlanmaların azaltılması mümkün olur.Trafik kazlarında ölümlerin % 10 ilk 5 dk.da (bu vakaların % 18-25 i yeterli müdahale ile kurtarılabilecek vakalardır) % 50 kadarı ise ilk 30 dk da meydana geliyor.

Ülkemizde 1999 yılı içerisinde 78.000 iş kazası meydana gelmiş, 1.333 işçi yaşamını yitirmiş 3.407 işçi sürekli iş göremez şekilde sakat kalmıştır ve 1.9 milyon iş günü kaybı olmuştur.

İlkyardım eğitimine harcanan kaynak ekonomik hayatı da kurtarmaktadır.Dolayısıyla ölüm ve sakatlanmaların üretime olumsuz etkilerini önlenebilmektedir.

Günümüzde acil tıbbi hastalıklar, kazalar, şiddet olayları ve afetler sık görülmektedir. Bu nedenle, hasta veya yaralının yaşam şansını arttırmak, oluşabilecek sakatlıkları önlemek ve iyileşmeyi kolaylaştırmak için İLKYARDIM EĞİTİMİ zorunludur.

Günlük hayatta meydana gelen kaza ve hastalıklardan birçok insan zarar görmektedir. Ancak bunlardan daha acı olanı yanlış ilkyardım uygulamaları nedeniyle hastalara yarar yerine zarar verilmesidir. Yanlış ilkyardım uygulamaları hastaların iyileşmelerini geciktirmekte , sakat kalmalarına veya ölmelerine neden olmaktadır.

Yaralanma, ölüm olaylarının dördüncü ana nedenidir. Düşmeler en sık rastlanan yaralanma sebebi, trafik kazaları ise en ölümcül olanıdır. Yaralanma ölümlerinin %22’si trafik kazaları sonucu oluşmaktadır.

Kaza ölümlerinin %10’u ilk beş dakika içinde, %54’ü ise ilk yarım saat içinde meydana gelmektedir. (bu vakaların % 18-25 i yeterli müdahale ile kurtarılabilecek vakalardır).

Kaza yerinde ilk beş dakika içerisinde uygulanacak etkili bir ilkyardım ile bu ölümlerin yaklaşık yarısını önlemek mümkündür.Bu durum ilkyardımın önemini açıkca göstermektedir
İlteriş Kağan
İlteriş Kağan
Yazışmalık Yöneticisi

Yazışmalık Yöneticisi

Neden Ilk Yardim Turkey10
Neden Ilk Yardim Gencat10
Neden Ilk Yardim Pro10
Yaş Yaş : 42
Cinsiyet Cinsiyet : Erkek
Nerden Nerden : Turan
Lakap Lakap : ©ﻕΞתς яΞiS
Doğum Tarihi Doğum Tarihi : 01/10/81
 Atsız´ın hangi kitaplarını okudunuz? Atsız´ın hangi kitaplarını okudunuz? : Hepsini Okudum
İletiler: İletiler: : 5563
Üyelik Tarihi Üyelik Tarihi : 06/01/09
Neden Ilk Yardim Pro1010
Neden Ilk Yardim 290407

Neden Ilk Yardim Ile10

https://ilteris.forum.st/

- Similar topics